Mutfağı Dar Olanlar için 10 Öneri

25 / 05 / 2016


1.AÇIK RENK TERCİH EDİN

Eğer mekânınız darsa ve özellikle pencereleriniz de küçükse koyu ya da aşırı canlı renklerden uzak durmakta fayda var.

2. KOMPAKT DOLAPLAR

Eğer mutfağınız darsa ve her şeyi baştan planlıyorsanız kompakt bir dolap ve beyaz eşya setiyle yerden tasarruf edebilirsiniz.

3. KÖŞE TAKIMI

Türk mutfaklarının vazgeçilmezlerinden biri de köşe takımıdır. Her köşe takımı her mutfağa gitmez elbette ama dar bir mutfağınız varsa ve iyi bir usta tanıyorsanız, her türlü köşeyi kullanım alanına dahil etmeniz önemlidir.

4. HEM ADA TEZGÂH, HEM YEMEK MASASI

Eğer mutfağınız yemek masası koyamayacak kadar darsa, başka türlü çözümlere aramalısınız. Mutfaktan bağımsız olarak ortaya konulan bir ada tezgâhı hem ocak, hem de küçük bir yemek masası olarak kullanılabilir.

5. PRATİK DOLAP ÇÖZÜMLERİ

Dar mutfaklardaki en büyük sorun saklama sorunudur. Özellikle çok fazla kap kacak sahibi iseniz bu ciddi bir baş ağrısı halini alır. O yüzden mutfak dolapları tasarlanırken yalnızca estetiğe değil işleve de önem vermek ve her santimetre karelik alanı kullanmak gerekiyor. Bu resim sadece bir örnek.

6. KÜÇÜK VE RAHAT

Dar mutfağı iyi planlayarak çok samimi ve sıcak bir hava oluşturabilirsiniz. Tezgâhın küçük tutulması sayesinde kazanılan alana yerleştirilen küçük kanepe mekâna müthiş bir şirinlik ve sıcaklık katacaktır.